Přechod pro chodce je místo na pozemní komunikaci určené pro přecházení chodců vyznačené příslušnou dopravní značkou.
Chodci jsou také účastníci provozu na pozemních komunikacích. Pokud chtějí přecházet silnici a ve vzdálenosti nižší než 50 metrů od nich se přechod nachází, jsou povinni tento přechod použít.
Chodci jsou jednou z nejvíce ohrožených skupin na pozemních komunikacích.
Chodci jsou jednou z nejvíce ohrožených skupin na pozemních komunikacích. Přesto však chodci nemají absolutní přednost. Řidiči motorových vozidel mají sice povinnost umožnit jim přejití vozovky i zastavením vozidla, toto pravidlo však neplatí všude.
Chodcům nemá povinnost zastavit řidič tramvaje.
Chodcům nemá povinnost zastavit řidič vozidla IZS.
Pokud už chodec musí přecházet mimo přechod pro chodce, musí se (stejně jako na přechodě) přesvědčit, že tak může bezpečně učinit. Má se přecházet kolmo, aby byla dráha přes silnici co nejkratší.
Pravidla pro řidiče
Jako řidiči musíme na přechodech pro chodce dbát zvýšené opatrnosti.
K přechodům se vždy přibližujeme jen takovou rychlostí, abychom byli schopni vozidlo bezpečně zastavit, kdyby na přechod nečekaně vběhlo například dítě.
Přechod si vždy mapujeme dopředu a hlídáme, zda na přechodu někdo čeká nebo zda se k němu někdo blíží.
Kontrolujeme obě strany vozovky.
Na přechodu nesmíme nikdy zastavit, hrozí zde pokuta. I proto je nutné ponechávat bezpečnou vzdálenost za vozidlem, které jede před námi.
Na přechodě můžeme zastavit jedině tehdy, pokud přechod vede přes křižovatku v místech, kde potřebujeme zastavit, abychom získali rozhled do křižovatky, kde dáváme přednost.